KREDĪTA LĪNIJA JEB KREDĪTLIMITS

Viena no lielākajām bankām Latvijā, kura apkalpo gan privātpersonas, gan juridiskas personas. Bankas pakalpojumu piedāvājumā ir kredītlīnija, kura tiek piedāvāta juridiskām personām. Cerams, ka nākotnē šis pakalpojums tiks piedāvāts arī privātpersonām. Šajā rakstā apskatīsim tuvāk bankas pakalpojumu – kredītlīnija.

Kāda ir minimālā kredīta summa?

Ja Jūsu uzņēmums ir Latvijas rezidents, tad minimālā summa ir 200 000 eiro (vai ekvivalents dolāros), bet, ja esat Latvijas nerezidents, tad minimālais apjoms ir 1 000 000 eiro (vai ekvivalents dolāros).

Kāda ir maksimālā kredīta summa?

Par kredītlīnijas maksimālo apjomu kalpo Jūsu uzņēmuma 2-3 mēnešu vidējais apgrozījums. Kredītlīnija tiek Jums piešķirta uz laika periodu, kas ir no pusgada līdz gadam ilgā apmērā. Par nodrošinājumu jeb ķīlu var kalpot iekārtas, nekustamais īpašums, kā arī preču rezerves, Jūsu kompānijas debitoru parādi utt.

Kādas ir kredītlīnijas procentu likmes? Tā var tikt Jums izsniegta gan ar fiksēto procentu likmi, gan ar mainīgo likmi, kuru veidotu mainīgā daļa (Londonas starpbanku tirgus likme LIBOR) un likmes fiksētā daļa.

Abas šīs likmes, gan fiksētā, gan mainīgā, ir atkarīga no Jūsu projekta riska pakāpes, uzņēmuma finansiālā stāvokļa un citiem faktoriem, piemēram, nodrošinājuma likviditātes.

Mainīgo likmi eiro kredītiem var noteikt minimālās likmes līmenī, pašlaik šis minimālais kopējās likmes līmenis var būt līdz pat 8% gadā. Savukārt fiksēto likmi aprēķina, sākot no 8% gadā – gan eiro, gan dolāru kredītiem maksimums, kādus griestus var sasniegt šī likme, ir 12% gadā. Kādi ir maksimālie bankas finansējuma apjomi?

Nekustamā īpašuma ķīla var sastādīt līdz pat 70% no tirgus vērtības, zemes ķīla – 50% no tirgus vērtības. banka sedz pusi no vērtības tādām ķīlas precēm kā preču rezerves, debitoru parādi un citi pamatlīdzekļi. Ražošanas iekārtas var tikt segtas 60% apmērā, starptautiskajā tirgū brīvi lietojamās preces – 80% apmērā, bet faktorizētie debitoru parādi – 90% no kopējās vērtības.